Strona głównaKino FENOMENHistoria w filmie: marzec-grudzień 2017

Historia w filmie: marzec-grudzień 2017

IPN

Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zapraszają na czwartą edycję Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „HISTORIA W FILMIE”, traktujących o najnowszej historii Polski. Na filmowe spotkania zapraszamy raz  w miesiącu, od marca do grudnia 2017 r.

W programie przeglądu znajdą się filmy wybitnych polskich reżyserów – Ryszarda Bugajskiego, Jana Kidawy-Błońskiego, Jana Komasy, Waldemara Krzystka, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i Janusza Zaorskiego poruszające problematykę
II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe będą okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwoływać się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych. 


Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny.

Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia -  w czwartki, o godz. 18.00.

 

PROGRAM

30 marca | 18:00

GENERAŁ NIL

GENERAŁ NIL

reż. Ryszard Bugajski
historyczny / dramat / Polska / 2009 / 120 min.

wyst.: Olgierd Łukaszewicz, Anna Cieślak, Alicja Jachiewicz-Szmidt

 Zwiastun...


 Historia, którą pokazuje w filmie Ryszard Bugajski to próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała brygady Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Opowieść rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu w 1945 r. przez NKWD i kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu zimą 1953 r. Obrazowi towarzyszą retrospekcje z okresu okupacji i konspiracyjnej działalności generała, szczególnie zamach na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę.

27 kwietnia | 18:00

SYBERIADA POLSKA

SYBERIADA POLSKA

 Zwiastun...

reż. Janusz Zaorski
historyczny / dramat / Polska / 2013 / 127 min.

wyst.: Adam Woronowicz, Sonia Bohosiewicz, Urszula Grabowska, Paweł Krucz
 

Epicka opowieść o Polakach, Ukraińcach, Żydach, mieszkańcach polskiej wsi Czerwony Jar. Losy deportowanych obserwujemy z perspektywy młodego Staszka, który trafia na Syberię wraz z ojcem, matką i bratem. Chłopak będzie musiał bardzo szybko nauczyć się bezwzględnie walczyć o przetrwanie i podejmować decyzje, których stawką będzie życie jego bliskich. Stanie on również przed wyborem pomiędzy miłością do Żydówki Cyni a Rosjanki Lubki. Razem ze swoimi towarzyszami niedoli rozpoczyna ciężkie zmagania o przetrwanie, w których najgroźniejszym przeciwnikiem okazuje się nie terroryzujące i knujące NKWD, a straszliwa, bezlitosna natura. Ponad historycznymi podziałami, wbrew narodowym uprzedzeniom Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Buriaci, Czeczeni razem muszą stawić czoła swojemu przeznaczeniu.

 

18 maja | 18:00

ZAĆMA

ZAĆMA

reż. Ryszard Bugajski
historyczny / dramat / Polska / 2016 / 110 min.

wyst.: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita

 Zwiastun...


Druga połowa lat 50-tych XX w. O prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego ubiega się Julia Brystygierowa, była szefowa owianego złą sławą Departamentu V. Eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zwana niegdyś „Krwawą Luną”, słynęła z tego, że osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. W swoich donosach do NKWD nie oszczędzała również swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, dąży do spotkania z Wyszyńskim. Zanim jednak dojdzie do konfrontacji z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę.

 

29 czerwca | 18:00

CZŁOWIEK Z MARMURU

CZŁOWIEK Z MARMURU

reż. Andrzej Wajda
dramat / polityczny / Polska / 1976 / 153 min.

wyst.: Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Tadeusz Łomnicki, Jacek Łomnicki

 Zwiastun...

Druga połowa lat 70-tych XX w. Młoda reżyserka realizuje swój film dyplomowy, który będzie opowiadał historię błyskawicznej kariery i upadku jednego z bohaterów pracy socjalistycznej. Zbierając materiały, Agnieszka odkrywa coraz to nowe kulisy wydarzeń, dociera do ludzi, którzy znali Mateusza Birkuta i współtworzyli jego legendę. Bardzo szybko okazuje się, że rzeczywistość dokumentowana na czarno-białych taśmach filmowych kreowana była w o wiele większym stopniu, niż wolno o tym mówić. Agnieszka coraz bardziej emocjonalnie angażuje się w swoją pracę i nawet kiedy promotor odbiera jej sprzęt, nie zamierza się poddać. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi, ale ciągle brakuje w niej najważniejszej postaci, nikt nie wie, co tak naprawdę stało się z Birkutem. Udaje się jednak znaleźć kogoś innego - jego syna, Maćka...

27 lipca | 18:00

POWSTANIE WARSZAWSKIE

POWSTANIE WARSZAWSKIE

reż. Jan Komasa
dramat / wojenny / dokumentalizowany / Polska / 2009 / 85 min.

wyst.: autentyczni uczestnicy Powstania Warszawskiego
 

 Zwiastun...

„Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction - film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 r. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

7 września | 18:00

LOTNA

LOTNA

reż. Andrzej Wajda
dramat / wojenny / Polska / 1959 / 85 min.

wyst.: Adam Pawlikowski, Bożena Kurowska, Jerzy Pichelski, Jerzy Moes


 
 Akcja „Lotnej” jest prosta i wyrazista: wrzesień 1939 r., początek
II wojny ?światowej. Piękny arabski koń z magnackiej stadniny dostaje się przypadkowo w posiadanie Rotmistrza, dowódcy szwadronu i staje się natychmiast przedmiotem pożądania innych: Porucznika, Podchorążego i wreszcie szefa szwadronu, Wachmistrza Latonia. Teraz wojna zabiera kolejno Rotmistrza i Podchorążego. Kiedy wreszcie konia dosiąść ma Porucznik, Lotną porywa Wachmistrz i uciekając wśród porzuconych wozów taborowych i sprzętu cofającej się armii, pada z koniem - Lotna łamie nogę.

 

19 października | 18:00

ŻYCIE ZA ŻYCIE. MAKSYMILIAN KOLBE

Życie za życie

reż. Krzysztof Zanussi
biograficzny / Polska / Niemcy / 1990 / 91 min.

wyst.: Christoph Waltz, Edward Żentara, Artur Barciś, Tadeusz BradeckiNiemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz, 1941 r. W obozowej żwirowni następuje zawał ziemi. Niespodziewane wydarzenie stwarza szansę ucieczki jednemu z więźniów, Janowi. Mężczyzna wykorzystuje ją i dzięki pomocy ludzi dobrej woli trafia do klasztoru w Alwerni. Znajduje w nim schronienie i tutaj też docierają doń wieści, co stało się w obozie po jego ucieczce. Hitlerowscy oprawcy skazali za to dziesięciu, przypadkowo wybranych współtowarzyszy niedoli Jana na śmierć głodową w bunkrze. Wśród nich znalazł się franciszkanin, Ojciec Maksymilian Kolbe, który dobrowolnie zgłosił się za jednego ze skazanych. Jan jest wstrząśnięty. Wyjeżdża do klasztoru w Niepokalanowie, gdzie Ojciec Kolbe był przełożonym. Poprzez kontakt z ludźmi znającymi zakonnika pragnie poznać motywy jego decyzji.

 

16 listopada | 18:00

RÓŻYCZKA

RÓŻYCZKA

reż. Jan Kidawa-Błoński
dramat / historyczny / Polska / 2010 / 117 min.

wyst.: Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz
 

 Zwiastun...

Znany pisarz przeżywa romans z dużo młodszą od siebie, piękną kobietą. Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji intelektualista poślubia atrakcyjną „dziewczynę znikąd”. Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich kontrowersyjny związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną, z którym łączy ją nie tylko silna namiętność, ale i groźna intryga. Zaangażowana w niemoralny układ z agentem Służby Bezpieczeństwa, przekazuje mu informacje mające służyć kompromitacji pisarza. Erotyczna fascynacja kochankiem stopniowo przeradza się w głębokie uczucie, choć kobieta zdaje sobie sprawę, że jest jedynie narzędziem w zaplanowanej akcji tajnych służb.

 

14 grudnia | 18:00

80 MILIONÓW

80 MILIONÓW

reż. Waldemar Krzystek
sensacyjny / polityczny / Polska / 2011 / 102 min.

wyst.: Filip Bobek, Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz

 Zwiastun...
 
Waldemar Krzystek, zdobywca Złotych Lwów FPFF za „Małą Moskwę”, przedstawia pełną suspensu i zaskakujących zwrotów akcji historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, której nie powstydziliby się scenarzyści hollywoodzkich hitów spod znaku Ocean's Eleven.

Dolny Śląsk, jesień 1981 r. Po serii prowokacji Służby Bezpieczeństwa, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze SB podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i… cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.

 

 

Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury  w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz
w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja
Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”
w Kielcach (ul. Warszawska 5).

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 37
Realizacja nbStudio