Strona głównaKino FENOMENFILMOWA NOC Z DAVIDEM LYNCHEM - 20 MAJA

FILMOWA NOC Z DAVIDEM LYNCHEM - 20 MAJA

lynch

Z okazji zbliżającej się premiery nowego sezonu serialu „Miasteczko Twin Peaks", dzień przed amerykańską premierą - kino "Fenomen" zaprasza na nocny pokaz trzech kultowych filmów Davida Lyncha: 

1. Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną (1992) 135'
2. Lost Highway (1997) 135'
3. Głowa do wycierania (1977) 89'

Zapraszamy w sobotę 20 maja, start: 21.00 

Bilet na 3 seanse:

25 zł - przedsprzedaż
30 zł - w dniu imprezy

 

MIASTECZKO TWIN PEAKS. OGNIU KROCZ ZA MNĄ 

wyst.: Sheryl Lee, Ray Wise, Mädchen Amick, Dana Ashbrook
dramat, thriller | Francja, USA | 1992 | 135'

Prequel serialu Twin Peaks, opowiadający o wydarzeniach prowadzących do zabójstwa Laury Palmer.

FBI prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa Teresy Banks. Okazuje się, że to zabójstwo kryje w sobie posępną tajemnicę, której nie można zgłębić siłą rozumu. Specjalny agent Dale Cooper przeczuwa, że morderca uderzy ponownie... Tylko kiedy i gdzie?

Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną to opowieść o mrocznych tajemnicach mieszkańców niewielkiego amerykańskiego miasteczka. Jest to pełna symbolizmu i ekspresji historia dziewczyny wiodącej na pozór normalne życie nastolatki, kryjącej w sobie okrutną tajemnicę i świadomej tego, że zmierza ku nieuchronnej zagładzie. Jest to historia ostatnich siedmiu dni życia Laury Palmer.

 

 LOST HIGHWAY

wyst.: Bill Pullman, Patricia Arquette, Balthazar Getty
dramat, kryminał, thriller | Francja, USA | 1997 | 135'

Pewnego dnia żona głównego bohatera, Freda (Bill Pullman) znajduje przed drzwiami mieszkania kasetę wideo na której nagrany jest widok ich domu. Sytuacja ta powtarza się, następnego dnia, tym razem na kasecie zarejestrowane jest wnętrze oraz para bohaterów we śnie. Wydarzenie to rozpoczyna serię innych dziwnych zjawisk, które w konsekwencji prowadzą Freda do morderstwa.

„Zagubiona autostrada” utrzymana jest w mrocznym klimacie thrillera, który trzyma w napięciu i zaskakuje niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Obraz jest pełen niedomówień oraz zjawisk paranormalnych, niemożliwych do wyjaśnienia. Wydarzenia nie są prezentowane chronologicznie ani dosłownie, film odbiega więc znacznie od utartych, hollywoodzkich szlaków. Ciekawy sposób narracji, która prowadzona jest głównie za pomocą obrazu oraz przez zręczne manipulowanie dźwiękiem.

 

GŁOWA DO WYCIERANIA

wyst.: Jack Nance, Charlotte Stewart, Jeanne Bates, Jack Fisk
surrealistyczny | USA | 1977 | 89'

Materiał na melodramat: młodzieniec Henry Spencer spotyka się
z dziewczyną imieniem Mary. Pojawia się dziecko, małżeństwo
z przymusu, a w końcu opieka nad rozwrzeszczanym noworodkiem. Wstręt rodzica do potomstwa napędza tę mroczną fantasmagorię, która swego czasu stała się najdoskonalszym artystycznie wcieleniem midnight movie.

Opakowany w garnitur, przyduszony krawatem, pucułowaty Henry Spencer wygląda na dalekiego kuzyna M – Mordercy Fritza Langa. Wyłupiaste oczy na granicy wystrzelenia z czaszki, włosy jak
u skazańca smażonego na krześle elektrycznym… Harry zaiste jest przybyszem z epoki niemieckiego ekspresjonizmu. Przypomina w tym swego stwórcę, debiutującego „Głową do wycierania” Davida Lyncha, którego film wygrany jest na gwałtownych kontrastach czerni i bieli, a cała futurystyczna scenografia przypomina koszmar wyśniony przez doktora Caligari.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 51
Realizacja nbStudio