Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w WDK

2015/11/09

11 listopada 2015 o godz. 17.00 w holu dolnym WDK zostanie otwarta wystawa fotograficzna "Miejsca pamięci legionistów Józefa Piłsudskiego w 100. rocznicę bitwy pod Konarami".

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy. Wstęp wolny.

Dziesięciodniowe walki w okolicy Konar w maju 1915 r. były częścią walk pod Opatowem, jakie podczas I wojny światowej toczyły ze sobą wojska austriackie (w ich szeregach znajdowała się I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego) i rosyjskie. Intensywne walki w okolicach Konar zaczęły się 16 maja i trwały do 26 maja 1915 r. Legioniści w liczbie ok. pięciu tysięcy stanowili niewielki procent kilkudziesięciotysięcznej armii austriackiej walczącej pod Opatowem, ale walki konarskie, w których bezpośrednio uczestniczyli, były niezwykle krwawe.
Do legendy legionowej przeszły m.in. boje o las kozinkowski, podczas których został ranny, a później zmarł kpt. Kazimierz "Herwin" Piątek. To kpt. Piątek jako pierwszy w sierpniu 1914 wjechał do Kielc, wprowadzając do miasta I Kompanię Kadrową.
W walkach pod Konarami poległo w sumie 39 oficerów. 655 szeregowych zostało zabitych lub rannych.
Józef Piłsudski w rozkazie wydanym po zakończeniu walk napisał: "W najcięższych warunkach żołnierz polski, jeżeli nie może wygrać w boju, to honoru swego bronić potrafi".
W walkach pod Konarami legioniści nie mogli osiągnąć powodzenia z powodu zbyt wielkiej przewagi wroga, a także słabej postawy oddziałów austro-węgierskich i dezercji pułku złożonego głównie z Czechów, ale walki te stanowią ważny punkt na drodze do niepodległości Polski.

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 296
Realizacja nbStudio