Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

Wystawa zabawek dla najmłodszych

2016/05/11

W dn. od 19 maja do 16 czerwca 2016 roku w holu dolnym WDK będzie można oglądać kolekcję zabawek ze zbiorów Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Wystawa została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Wstęp wolny.

Zabawki, które możemy zobaczyć na wystawie, pochodzą z czasów PRL-u, są one pamiątkami naszych rodziców, dziadków, a czasem nas samych. Produkowane były w spółdzielniach pracy, takich jak kielecka "Gromada", siedlecki "Miś", Częstochowskie Zakłady Zabawkarskie i w wielu innych już nieistniejących. Interesujące są również kolekcje dziadków do orzechów, Lalek Świata oraz kolekcja żab. Kolekcja dziadków do orzechów liczy około 300 eksponatów, wśród których znajdują się dziadki z XIX w. i z lat 90. XX w. Są to dziadki  śrubowe, dźwigniowe, udarowe. Dziadki w postaci żołnierzy, górników, zwierząt i przedmiotów codziennego użytku. Na kolekcję żab składa się ponad 1000 eksponatów zbieranych przez panią Ewę Rusiecką od lat pięćdziesiątych i podarowanych do muzeum po jej śmierci. Są to żaby rzeźbione w różnych minerałach: ze  złota, pluszowe, żaby spreparowane, żaby mydelniczki, solniczki, pozytywki. Żaby w kolekcji pochodzą między innymi z Boliwii, Meksyku, Polski, Anglii, Tajlandii, Hong-Kongu. Kolekcja Lalek Świata, jak sama nazwa wskazuje, jest kolekcją lalek pochodzących z najróżniejszych zakątków świata: Japonii, Chin, Indii, Pakistanu, Włoch, Francji, Meksyku, Węgier, Słowacji, Peru, Ekwadoru. Ich różnorodność przejawia się w sposobie wykonania i formie zdobienia. Wykonane są z liści kukurydzy, liści bananowca, wełny i drewna. Ubrane są w stroje regionalne i charakterystyczne dla kultury danego kraju. Zabawki etnograficzne stanowią jedną z największych kolekcji muzealnych. Są to zabawki wykonane przez twórców z największych ośrodków zabawkarskich rzeszowskiego, kieleckiego, żywieckiego, takie jak: klepaki, bryczki, wozy drabiniaste, koniki na biegunach, karuzelki i inne ręcznie malowane cacka. 

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji: Małgorzata Kaczmarek, nr tel.: 41 36 55 140.

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 238
Realizacja nbStudio