Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

14 października w WDK odbyły się warsztaty dla kierowników i członków zespołów folklorystycznych z pow. kieleckiego

2017/10/17

14 października 2017 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się warsztaty doskonalenia dla kierowników i członków zespołów folklorystycznych z terenu powiatu kieleckiego. Uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać wykładu monograficznego Alicji Trukszyn, głównej instruktorki Działu Dziedzictwa WDK, doktorantki UJK, oraz wziąć udział w warsztatach muzycznych przeprowadzonych przez Jerzego Gumułę, głównego instruktora Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK, muzyka.

W szkoleniu dotyczącym obrzędów jesienno-zimowych wzięli udział członkowie zespołów ludowych z powiatu kieleckiego. Uczestnicy spotkania zdobyli wiedzę, w jaki sposób wykorzystywać posiadane informacje w zakresie zwyczajów przy realizacji działań – nie tylko dla swojego środowiska, ale przede wszystkim podczas przygotowywania występów konkursowych.

Najważniejsza dla nich okazała się wiedza na temat kolejności etapów danych obrzędów społeczno-rodzinnych, ich przebieg, symbolika postaci, koloru i rekwizytów wykorzystywanych podczas odtwarzania rytuału oraz przyśpiewki i piosenki śpiewane w trakcie ich odtwarzania.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się rytuał chrztu i zostola weselnego oraz informacje o obrzędach rodzinnych czasu jesienno-zimowego, a także informacje, jak wybrać najlepszy dla zespołu zwyczaj czy obrzęd i skąd czerpać wiedzę na ten temat.

Źródło: Dział Dziedzictwa Kulturowego WDK

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 35
Realizacja nbStudio