Strona głównaAktualnościArchiwum aktualności

XI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

2011/09/15

dozynki_2011_6

XI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się 11 września w Skalbmierzu. Organizatorami niedzielnego wojewódzkiego Święta Plonów byli Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu. W samo południe dziękczynna msza święta w skalbmierskiej kolegiacie zainaugurowała całe wydarzenie. Honory starostów dożynek pełnili Danuta Kawalec i Andrzej Hart.  Nabożeństwo koncelebrowali diecezjalny duszpasterz rolników, ksiądz Tadeusz Szlachta oraz proboszcz skalbmierskiej parafii, ksiądz Marian Fatyga. O oprawę muzyczną liturgii zadbały chóry De Colores z Topoli i Primero Canto oraz Orkiestra dęta ze Skalbmierza. Zaraz po zakończeniu mszy ksiądz Tadeusz poświęcił wieńce żniwne reprezentujące trzynaście powiatów ziemi świętokrzyskiej. Wszystkie wieńce brały także udział w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” i zostały ocenione przez kompetentne i przychylne twórcom jury. W tym roku zwyciężył wieniec z powiatu kieleckiego z gminy Miedziana Góra.
Po zakończeniu mszy barwny korowód ruszył ulicami miasta. Paradę otwierali ułani
z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. XIII Pułku Ułanów Wileńskich, za nimi jechało pięć bryczek, w których zasiedli gospodarze i starostowie dożynek, kapele ludowe i starszyzna. Wspaniale prezentowała się 24-osobowa grupa żeńców z gminy Skalbmierz, która dumnie kroczyła po dwóch stronach korowodu.
Część oficjalna dożynek odbyła się na stadionie, imprezę prowadzili Agata Jackiewicz i Arkadiusz Szostak. Zgodnie ze staropolską tradycją, starostowie dożynek wręczyli gospodarzowi województwa, marszałkowi Adamowi Jarubasowi, okazałych rozmiarów bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Starostami byli w tym roku wzorowi rolnicy – Danuta Kawalec z Sielca Kolonii, w gminie Skalbmierz, oraz Andrzej Hart z Żelisławic. Oboje wystąpili na niedzielnej imprezie w strojach ludowych, podobnie jak marszałek. Gwoździem programu była prezentacja wieńców żniwnych z poszczególnych powiatów. Wieńce te ośpiewano na scenie przez zespoły które je zaprojektowały
i przygotowały. Następnie rozpoczęła się kolejna część widowiska pod nazwą „Świętokrzyskie granie, tańce i śpiewanie”, w której zaprezentowały się zespoły z terenu naszego województwa.
W trakcie trwania święta można było obejrzeć wystawy płodów rolnych, prezentacje firm i instytucji związanych z przetwórstwem i przemysłem rolniczym. Czynne były stoiska gastronomiczne, ogródki piwne i wesołe miasteczko dla najmłodszych. Efektowny pokaz dali ułani, jako atrakcja wieczoru wystąpił popularny zespół D-Bomb. Niedzielną imprezę dożynkową zakończyła zabawa taneczna „pod gwiazdami”.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 632
Realizacja nbStudio