Strona głównaAktualności

W WDK odbyła się uroczysta premiera książki KOMENDANT GRYF I JEGO ŻOŁNIERZE

2017/06/26

23 czerwca 2017 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach miała miejsce uroczysta premiera książki "Komendant GRYF i jego żołnierze" autorstwa kieleckiego regionalisty Ireneusza Pietraszka. Spotkanie z autorem poprowadził dr Marek Maciągowski - dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Dziękujemy Państwu za obecność.

_______

Książka "Komendant GRYF i jego żołnierze", której Wojewódzki Dom Kultury jest wydawcą, to efekt 12 lat drobiazgowej, pionierskiej w wielu obszarach pracy naukowej Ireneusza Pietraszka. Publikacja ta stanowi bardzo ważny przyczynek do zbadania działalności partyzanckiej naszego regionu. Jest to tematyka wciąż niedostatecznie opracowana. Wiele kart historii jest wciąż nieodkrytych w Świętokrzyskim - i właśnie Ireneusz Pietraszek postanowił zgłębić tajemnicę jednej z nich. 12 lat kwerend, poszukiwania źródeł i bezpośrednich relacji pokolenia niestety już od nas odchodzącego, opowieści ludzi, którzy byli naocznymi świadkami przedstawionych w książce historii, zaskutkowało powstaniem rzeczy nowatorskiej, ciekawej i istotnej na rynku wydawniczym. Pracy, która być może nie wyczerpuje całości zagadnienia, ale na pewno jest wartościowym wstępem do dalszych, pogłębionych badań.

Sam Autor tak napisał we wstępie o swoim dziele:

"Celem poniższej pracy jest przedstawienie postaci jednego z partyzanckich dowódców [Pawła Stępnia GRYFA], jak i działalności dowodzonych przez niego struktur konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich na terenie sporego fragmentu dawnego województwa kieleckiego (przede wszystkim Kielce i powiat kielecki), ich wkładu w walkę z niemieckim okupantem, zarówno w okresie samodzielnego działania jako KPN [Kadry Polski Niepodległej], jak i po scaleniu z Armią Krajową. […]

Przystępując do pisania niniejszej pracy, autor chciał także jak najszerzej przedstawić działalność na Kielecczyźnie [KPN – Kadry Polski Niepodległej] jednej z organizacji konspiracyjnych wchodzących w skład szeroko rozumianego Polskiego Państwa Podziemnego, organizacji niemal zupełnie nieznanej, na temat której dotychczas nie prowadzono szerszych badań historycznych."

_______

Dodatkowych informacji nt. książki "Komendant GRYF i jego żołnierze" udziela dyrektor WDK - Jarosław Machnicki, nr tel.: 41 36 55 101 (sekretariat).

Książkę można kupić w WDK. Prosimy o kontakt z sekretariatem (nr tel. powyżej). Książka kosztuje 35 zł.

Zapraszamy do kontaktu.

Fot.: Krzysztof Herod (Portal Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego)

 

Fotorelacja z premiery książki "Komendant GRYF i jego żołnierze"

 

 

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 162
Realizacja nbStudio