Strona głównaAktualności

WDK bierze udział w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2019

2020/03/25

"Wydarzenie Historyczne Roku" to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i zagranicą.

W zeszłym roku w WDK został zorganizowany cykl wydarzeń "Na wrześniowym szlaku – obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej", w skład którego weszły:

1 września – uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej udział osiemdziesięciu żołnierzy 2 Dywizji Piechoty Legionów WP z Kielc w obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Tablica zdobi frontową elewację WDK.
6 września – gra terenowa "Westerplatte 4'45", zorg. wspólnie z harcerzami z 13. Kieleckiej Drużyny Kawalerii Harcerskiej "Zagon" im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich i Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów. W grze mogły wzięły udział liczące od 5 do 7 osób patrole reprezentujące rozmaite środowiska, m.in.: rodziny, szkoły, organizacje młodzieżowe, drużyny harcerskie itd. Jej celem gry było przybliżenie i pogłębienie wiedzy historycznej na temat wydarzeń pierwszego tygodnia II wojny światowej, jakie rozegrały się na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Uczestnicy zaznajomili się z niektórymi epizodami obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, ponadto mieli możliwość uczestniczenia w symulowanym nalocie bombowym, uczyli się szybkiego przesyłania informacji za pomocą alfabetu Morse’a, strzelania do celu, transportowania rannego na noszach, rzutu granatami oraz przebycia mini toru taktycznego w hełmach i maskach przeciwgazowych.
6 września – uroczyste otwarcie wystawy kolekcjonerskiej współorg. z Kieleckim Klubem Kolekcjonera. Zgromadzone pamiątki upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej były dostępne dla zwiedzających do końca września.

Z góry dziękujemy wszystkim, którzy będą za nas trzymali kciuki w tym plebiscycie!

Fot.: WDK

 

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 5
Realizacja nbStudio