Strona głównaProjekty zrealizowaneBożonarodzeniowe szopki 2009

Bożonarodzeniowe szopki 2009

 

 

Szopka

SZOPKI BOŻONARODZENIOWE

Taki tytuł nosiła  pokonkursowa wystawa  zorganizowana w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.  Wystawa była efektem dorocznego konkursu sztuki ludowej ogłoszonego przez WDK w Kielcach. Tegoroczna edycja organizowana była wspólnie z Urzędem Miasta w Kielcach.
W konkursie udział wzięło 14 autorów, którzy przygotowali ogółem 43 prace. Komisja Konkursowa z radością zauważyła wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac  i dała temu wyraz w ilości przyznanych nagród.

Wyobrażenia o narodzinach Chrystusa od wieków inspirowały artystów. Różnorodnie przedstawiano tę scenę. Początkowo prezentowano Dzieciątko leżące samotnie na sianie.     Od Soboru Trydenckiego pojawiła się Madonna adorująca Dzieciątko, a także pasterze i anioły.  W ciągu wieków  grupa adorujących rozszerzała się o kolejne postaci, nie tylko biblijne ale również  z najbliższego otoczenia, ubrane w regionalne stroje ludowe.  W ten sposób, w ciągu wieków, ukształtowana została bogata ikonografia Narodzin Chrystusa. Takie dziedzictwo otrzymali współcześni twórcy ludowi uczestniczący w konkursie „Bożonarodzeniowe szopki"

Nasza wystawa najlepiej pokazuje żywotność tematu i emocjonalny stosunek twórców, którzy stworzyli  kilkadziesiąt prac przedstawiających scenę Bożego Narodzenia. Temat  ten sam  - a realizowany całkiem odmiennie. Każdy artysta przetworzył go zgodnie ze swoim warsztatem  i poziomem wrażliwości, każda praca jest unikatem o ogromnej ekspresji i bajecznej kolorystyce.  Nagrodzone prace zachwycają sposobem ujęcia tematu i śmiałością rozwiązań kompozycyjnych.  Mamy wielopostaciowe kompozycje rzeźbiarskie w drewnie i glinie, wspaniałe reliefy i obrazy. Każdy z artystów, biorących udział w naszej wystawie, wykreował własny bardzo osobliwy styl ujęcia motywu bożonarodzeniowego. Polecamy uwadze Państwa  prace wykonane na konkurs BOŻONARODZENIOWE SZOPKI.

 

inicjatyw_lokalnych.png

Strona WDK jest stale aktualizowana dzięki otrzymanej dotacji na zakup sprzętu komputerowego i multimedialnego w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

norway grants

eea grands

mkidn_logo

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach realizuje projekt dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, poprzez dofinansowanie
ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Odwiedziny: 24
Realizacja nbStudio